PNL MureşPOLITICĂŞTIRIŞTIRI LOCALE

S-a semnat contractul de execuție a lucrărilor drumului de legătură din secțiunea 1C.

Proiectul mult așteptat de târgumureșeni, construcția lotului 1 din Autostrada Transilvania(A3) Târgu Mureș–Borș și drumul de legătură din secțiunea 1C, începe să se concretizeze. Astăzi a avut loc semnarea contractului de execuție a lucrărilor în prezența Primului-ministru al României, domnul Ludovic Orban și a ministrului transporturilor, infrastructurii și comunicațiilor, domnul Lucian Nicolae Bode.
Este vorba despre construirea a 4,7 km de drum care vor fluidiza traficul zonei și 4,5 km de austostradă, care vor face legatura dintre Aeroportul Internațional “Transilvania” și sud-vestul Orașului Târgu Mureș. Drumul de legatură va descărca traficul rutier printr-un sens giratoriu în zona Promenada Mall / Metro.
În această perioadă în care multe activități au fost stopate, Guvernul Orban a reușit să mențină toate șantierele deschise. O altă veste bună pentru romani este aceea că, în cel mult două săptămâni, urmează să se semneze contractul de proiectare și execuție a 30 km de autostradă între Biharia și Chiribiș.

Proiectul mult așteptat de târgumureșeni, construcția lotului 1 din Autostrada Transilvania(A3) Târgu Mureș–Borș și…

Publicată de Ervin Molnar pe Vineri, 29 mai 2020

Articole asociate

Borbély László: UDMR a funcționat ca un catalizator.

Redactia

Salvamont România, prezent la congresul mondial al salvatorilor montani din SUA.

Redactia

Județul Mureș: reparațiile drumurilor și sprijinul pentru ONG-uri amânate

Redactia

Starea de alertă prelungită la Praid.

Redactia

Al doilea termen pentru plata impozitelor locale, 30 septembrie.

Redactia

Finala Națională de Atelaje la Târgu Mureș.

Redactia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more