ŞTIRI LOCALEŞTIRI NAŢIONALE

Starea de alertă prelungită la Praid.

Autoritățile din Praid au prelungit starea de alertă cu încă 30 de zile, iar accesul în Canionul de Sare rămâne interzis. Potrivit deciziei Comitetului Local pentru Situații de Urgență starea de alertă a fost prelungită până la data de 9 noiembrie. Măsura a fost luată din cauza riscurilor persistente în zona afectată de infiltrarea apelor sărate, în urma inundației provocate de pârâul Corund în mina de sare.

Autoritățile avertizează că accesul în Canionul de Sare este strict interzis, din motive de siguranță publică.
Potrivit portalului de limba maghiara maszol.ro, în continuare se efectuează lucrări de consolidare și monitorizare, iar populația va fi informată despre orice schimbare a situației.

În ultimele săptămâni au fost semnalate prăbușiri și fisuri în apropierea minei, iar specialiștii avertizează că solul rămâne instabil. Autoritățile locale fac apel la cetățeni să respecte restricțiile impuse până la stabilizarea zonei.

SURSA: maszol.ro Foto:maszol.ro

Articole asociate

Evaluarea Națională 2026: promovarea a crescut în Mureș după contestații

Redactia

Peste 800 de oi vor fi sacrificate după un nou focar de pestă la Viișoara

Redactia

Parcarea subterană din centrul Târgu Mureș prinde contur. Lucrările avansează

Redactia

Zoo Târgu Mureș va clarifica procedura de acordare a gratuităților după cazul unei fetițe cu diabet

Redactia

Primăria Târgu Mureș a avizat protestul privind cadastrarea din Corunca

Redactia

Problemele cadastrării din Corunca duc la proteste. Un localnic acuză erori și cere schimbarea conducerii OCPI Mureș

Redactia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more