SĂNĂTATEŞTIRIŞTIRI NAŢIONALE

Acces direct la medicul specialist pentru pacienții cu boli cronice.

Nu mai e nevoie de bilet de trimitere la medicul specialist pentru pacienții cu boli cronice incluși în programe naționale de sănătate. Decizia vine printr-un Ordin comun semnat de ministrul Sănătății și șeful Casei Naționale de Asigurări de Sănătate.
Măsura reduce timpii de așteptare și simplifică accesul la tratamente. Elimină un pas birocratic care nu aducea beneficii reale. Pacienții cu diabet, hemofilie, talasemie sau boli rare se pot prezenta direct la specialiștii desemnați pentru tratamentele lor.
La fel, bolnavii cu tuberculoză sau HIV vor putea merge direct la medicii din programele naționale dedicate.
Și în cazul sănătății femeii și copilului, accesul la medicii de specialitate pentru diagnostic sau prevenție va fi mai rapid.
Autoritățile spun că astfel se asigură continuitatea tratamentelor pentru cei care au nevoie de îngrijire constantă.

SURSA: Zi de zi , Photo by Online Marketing on Unsplash

Articole asociate

Concursul „Mureșul Verde” îi provoacă pe liceeni la creație digitală

Redactia

Festivalul Filmului European ajunge la Târgu Mureș – ediția aniversară #30

Redactia

154 de milioane de euro pentru apă și canalizare în județul Mureș

Redactia

Târgu Mureș lansează licitația pentru salubrizare și deszăpezire

Redactia

Festivalul Bujorului 2026 la Zau de Câmpie – program, invitați și activități

Redactia

Zone Kiss & Ride testate la Gimnaziul Dacia – măsuri pentru siguranța elevilor

Redactia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more