EDUCAŢIEŞTIRI LOCALE

Reghin: „High or Alive” revine în aprilie.

Consilierii locali din Reghin au aprobat, miercuri, proiectul de asociere între municipiu, Inspectoratul Școlar Județean Mureș și Inspectoratul de Poliție Județean Mureș pentru organizarea evenimentului „High or Alive”, ediția a III-a. Contribuția financiară a primăriei este de 15.000 lei.

Evenimentul va avea loc pe 30 aprilie 2025, la Casa Municipală de Cultură „Eugen Nicoară”. Scopul principal al acestuia este prevenirea consumului de substanțe psihoactive în rândul elevilor de gimnaziu și liceu. Se vor organiza întâlniri cu elevi, părinți și specialiști, iar tema principală va fi educația pentru sănătate și conștientizarea riscurilor drogurilor.

Organizatorii își propun să creeze materiale informative și să promoveze un stil de viață sănătos, încurajând tinerii să aleagă responsabilitatea și să evite comportamentele de risc.

SURSA: Zi de Zi

Articole asociate

Concursul „Mureșul Verde” îi provoacă pe liceeni la creație digitală

Redactia

Festivalul Filmului European ajunge la Târgu Mureș – ediția aniversară #30

Redactia

154 de milioane de euro pentru apă și canalizare în județul Mureș

Redactia

Târgu Mureș lansează licitația pentru salubrizare și deszăpezire

Redactia

Festivalul Bujorului 2026 la Zau de Câmpie – program, invitați și activități

Redactia

Zone Kiss & Ride testate la Gimnaziul Dacia – măsuri pentru siguranța elevilor

Redactia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more