ACTUALITĂŢI

Partidul conservator Fidesz din Ungaria are un avans confortabil înainte de alegeri.

Diferența în ceea ce privește sprijinul guvernamental între zonele urbane și cele rurale rămâne semnificativă.

Alianța de partide conservatoare Fidesz-KDNP are un avans confortabil față de partidele de opoziție din Ungaria, cu doar șapte săptămâni înainte de alegerile generale din această țară, conform ultimelor sondaje de opinie.

Potrivit unui sondaj Real-PR 93, 54% dintre respondenți ar vota pentru partidele aflate la guvernare, față de 41% pentru opoziția comună formată din șase partide.

Sondaj Real-PR 93 – credit foto

“Echilibrul de putere între partidele aflate la putere și coaliția de stânga este stabil de luni de zile, fără schimbări semnificative”, a comentat agenția de sondaje. “Cu 49 de zile înainte de alegerile parlamentare, Fidesz-KDNP poate conta pe sprijinul majorității alegătorilor partidelor care votează, care în prezent este la fel de mare ca și 54% la momentul sondajului din decembrie anul trecut.”

Sprijinul pentru coaliția partidelor de opoziție a scăzut cu patru puncte procentuale față de decembrie, scăderea fiind atribuită în mare parte construcției prelungite a listelor comune ale opoziției, inițiativei nereușite a stângii privind referendumul și performanței slabe a liderului opoziției Péter Márki-Zay în campanie.

Există diferențe fundamentale între preferințele de partid ale populației din capitală și cele din mediul rural: primii se opun în mare parte actualului guvern, iar cei din urmă îl susțin în mare parte.

Cincizeci și trei la sută dintre alegătorii partidelor din capitală ar vota pentru coaliția de stânga, față de sprijinul de 39 la sută pentru Fidesz-KDNP, o diferență de 14 puncte procentuale. În zonele rurale există o diferență și mai mare, dar inversată în favoarea guvernului: 38 la sută susțin opoziția, față de 57 la sută dintre alegătorii pro-guvernamentali.

O altă diferență semnificativă între zonele urbane și cele rurale este că, dintre partidele mai mici, partidul satiric Câinele cu două cozi depășește pragul de intrare de 5 la sută la Budapesta cu 6 la sută, însă sprijinul său în mediul rural se ridică la doar 1 la sută.

Maghiarii vor fi la urne pe 3 aprilie.

SURSA: RMX.news

Articole asociate

Franța propune un impozit global pe averea bogaților. Europa mai bogata cu 40 de miliarde de euro, arată un studiu.

Redactia

Președintele USR se adresează Avocatului Poporului.

Redactia

Două noi puncte de trecere a frontierei între Ungaria și România.

Redactia

Oradea, municipiul reședință al județului Bihor, intenționează să declare transportul aerian internațional de pasageri drept serviciu public.

Redactia

Din toamnă, zboruri regulate între Braşov şi Budapesta.

Redactia

Prefect și subprefect noi în județul Mureș.

Redactia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more