Platforma de socializare a lui Donald Trump s-ar putea să fie lansata pe 21 februarie, potrivit unei liste de precomandă pentru Truth Social de pe Apple App Store.
Dezvoltatorul din spatele platformei, Trump Media & Technology Group, nu a oferit detalii, dar, potrivit Reuters, data de 21 februarie este legitimă, citând o sursă anonimă, familiară cu planurile pentru Truth Social.
Trump a fost interzis definitiv de pe Twitter și suspendat de pe Facebook și YouTube, după ce susținătorii săi au luat cu asalt Capitoliul SUA pe 6 ianuarie 2021. Ca răspuns, Trump a dezvoltat Truth Social, o platformă de socializare pro-libertatea de exprimare, care este concepută pentru a contracara presupusele afirmații. cenzură de la „Big Tech”.
„Spre deosebire de platformele Big Tech, nu va exista interzicere în umbră , limitare, demonetizare sau amestecare cu algoritmi de manipulare politică. Nu ne vom reduce la tăcere concetățenii pur și simplu pentru că s-ar putea să greșească – sau, mai rău, pentru că credem că americanii nu pot face față adevărului”.
, a spus Trump în octombrie.
Cu toate acestea, Truth Social a avut un început dificil, platforma trebuind să fie lansată ca versiune beta în noiembrie, dar nu a făcut-o.
Când Truth Social va fi lansat, utilizatorii se pot aștepta la o experiență similară cu Twitter, insa marile întrebări sunt cum va aborda moderarea conținutului și dacă poate atrage destui utilizatori pentru a concura cu Facebook și Twitter.
SURSA: PCmag