VIDEOS

Descentralizare, debirocratizare – astea, pe când?

Dacă tot avem câștigători în politică, vor pune în sfârșit trebile la rând? Da, despre reformele alea așteptate e vorba, de descentralizare, de debirocratizare, de fițele astea care-ți rod ficații de cetățean:
– Bucureștiul n-are apă caldă și suntem în secolul 21; de ce trebuie să vină banii de la guvern, de ce plătesc vasluienii, clujenii, bănățenii etc., toată țara, un astfel de serviciu public?
– la fel, dacă vrea metrou, de ce plătim toți pentru el? Crezi că, dacă va exista metrou în Cluj, e normal să cotizeze toată țara lunar pentru asta?
– micile șmecherii ale statului (adeverințe, avize) când vor disparea? Îți duci copilul la școală, dai 50 de lei pe o hârtie cum că e apt pentru sport, în loc să îl lași pe medicul pe familie să hotărască ce și cum. Ai făcut tu, statul, și din medici și din profesori, jumătate profesioniști, jumătate funcționari – hârtii inutile, doar să iei bani și să-ți arați puterea.

Și mai mult decât banii, se pierde încrederea că poți trăi fără suflarea-n ceafă a statului, că țara asta va fi într-o zi bună și pentru cei care muncesc în afara parlamentului.

Credit: Sabin Gherman Oficial

Articole asociate

Agenda de Mures | Vrute și nevrute… Târgu-Mureș: fețe-fețe. România: taxe, cușluieli, minciună.

Redactia

Ion Cristoiu | La Scânteia Tineretului criteriul numărul unu de apreciere era profesionalismul.

Redactia

Invitații lui Dobrater – Episodul 39 – Geo Procopie – Jurnalist – Specialist in Matketing

Redactia

Sabin Gherman | Industria batjocurii. Crezi că vecinii nu știau? Cazul Târgu Mureș.

Redactia

Ion Cristoiu | PSD – principala victimă a scandalului Firea.

Redactia

Sabin Gherman Oficial | No, baszd meg! Cum dau pe dinafară patrioții când ajung înlăuntrul guvernării.

Redactia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more